top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKarolina Pastuszka

Jakie są symptomy niedosłuchu?

Ruch uliczny, śpiew ptaków, odgłosy kroków, śmiech czy płacz dziecka. Wszystkie wymienione dźwięki informują nas o tym, co się dzieje w naszym otoczeniu i pozwalają nam na właściwą orientację w przestrzeni, odpowiednie reakcje na zagrożenia oraz dobre funkcjonowanie w społeczeństwie. Ale - warunkiem odbioru wszystkich sygnałów jest prawidłowe funkcjonowanie układu słuchowego.


Jakie są symptomy niedosłuchu?

  • problem z usłyszeniem głosek, co w konsekwencji uniemożliwia i/lub utrudnia zrozumienie niektórych wyrazów

  • problem z wyrazistością sygnału mowy

  • znaczne pogorszenie słyszenia w sytuacjach, gdy nie widać ust rozmówcy (osoby niedosłyszące naturalnie uzupełniają braki w sygnale akustycznym - sygnałem wizualnym)

  • trudność i frustracja podczas oglądania TV (znaczne pogorszenie rozumienia lektora lub spikera)

  • bardzo ograniczona komunikacja w hałasie tj. rozmowa w centrum handlowym, na ruchliwej ulicy czy urodzinach w gronie większej ilości osób

Niestety osoba borykająca się z niedosłuchem, nie jest w stanie nadążyć za konwersacją, przez co jest w pewnym zakresie odizolowana. Może to mieć wpływ na problemy natury depresyjnej - zwłaszcza u osób w starszym wieku.


Wszystkie dźwięki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego umysłu - moment, w którym musimy poświęcać dużo więcej energii psychicznej na samo dekodowanie konkretnych głosek, sprawia, że szybciej się męczymy, mniej zapamiętujemy i częściej doświadczamy bólu głowy i zmęczenia.


Dlatego tak ważne jest niebagatelizowanie swoich słuchowym problemów! Jeśli zauważyłeś pierwsze oznaki niedosłuchu u siebie, bądź u osoby z bliskiego otoczenia - NIE ZWLEKAJ!
Comments


bottom of page